rpp
08 آذر 1401 - 21:31

تعطیلی ادارات درصورت تداوم مازوت‌سوزی نیروگاه شازند

معاون عمرانی استاندار مرکزی گفت:درصورت تداوم مازوت‌سوزی نیروگاه شازند تعطیلی ادارات در دستور کار قرار می‌گیرد.

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک ، مهدی زندیه‌وکیلی عصر امروز در کارگروه کاهش آلودگی هوا با اشاره به حذف مازوت سوزی اظهار داشت: سال‌ها در سطح استان مرکزی و در راستای مازوت سوزی تلاش شد به طوری که دو سال مازوت سوزی به طور کل قطع شده بود اما با افزایش مصرف گاز، به طور مجدد مازوت سوزی زودتر از سال‌های گذشته آغاز شد و ممکن است با ادامه این روند به شکل گذشته برگردیم که در این صورت پاسخی برای مردم نخواهیم داشت.

وی افزود: زمانی که صحبت از محدودیت تولید برق و گاز در کشور می‌شود به این نتیجه می‌رسیم که هیچ جای کار دست ما نیست بنابراین راهکار بلندمدت را استفاده از گاز می‌دانیم و در کوتاه مدت موضوعی به ذهن ما نمی‌رسد جز اینکه برق کمتر تولید شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی بیان کرد: عقل سلیم می‌گوید پیک مصرف برق در تابستان و زمستان پیک مصرف گاز است بنابراین می‌توان برق را کمتر و یا گران‌تر تولید کرد به این معنی که به جای مازوت از سوخت‌های گران‌تر از جمله ال‌پی‌جی استفاده شود و برای این مهم باید در سطح عالی تصمیم گیری شود، از استاندار تقاضا داریم به عنوان مدیریت ارشد استان این مهم را در سطح کلان پیگیری کنند هرچند که بنده شهادت می‌دهم روزی نبوده که استاندار دغدغه این موضوع را نداشته باشد.

زندیه وکیلی با بیان اینکه نیروگاه‌هایی که از دونوع سوخت استفاده می‌کنند به طور حتم بر محیط زیست انسان تاثیرگذار هستند، عنوان کرد: جلسات متعددی در ارتباط با فیلتراسیون تشکیل شده است و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که هزینه فیلتراسیون بسیار بالا و غیرمنطقی است به طوری که اگر نیروگاه دیگری احداث شود به صرفه‌تر است.

وی اضافه کرد: وزارت نیرو تنها مسئول و راه حل کوتاه مدت برای رفع دغدغه آلودکی و کاهش سوخت مازوت است چراکه وزارت نیرو می‌تواند با انعقاد قراردادی مازوت کم سولفور برای نیروگاه‌ها تهیه کند بنابراین هم اکنون تنها راه حل این موضوع در وزارت نیرو است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی بیان کرد: وزش باد در چند روز گذشته سبب شد هیچ یک از دستگاه‌ها به شرایط وخیم برای تعطیلی نرسند که البته قرار گرفتن یکی از واحدهای نیروگاه در اورهال در این موضوع بی‌تاثیر نبوده در غیر این صورت همین امروز باید در سطح ادارات تعطیل می‌شد بنابراین اگر نیروگاه به همین منوال مازوت سوزی را ادامه دهد تعطیلی ادارات در دستور کار قرار می‌گیرد.

افزایش روزهای آلوده در اراک و استان مرکزی

"یوسف یوسفی" سرپرست حفاظت از محیط زیست استان مرکزی در این نشست اظهار داشت: کلانشهر اراک در مقایسه با 8 کلانشهر آلوده کشور سال گذشته رتبه سوم را داشته که امسال به رتبه پنجم رسیده است و امسال بیشترین آلودگی استان در تیرماه و کمترین آلودگی در شهریور ماه ثبت شده است.

وی افزود: آلاینده مسئول 24 ساعته از ابتدای سال تاکنون ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون بوده است و آلاینده‌ای که از ابتدای سال تاکنون به صورت لحظه‌ای در شهرهای اراک و شازند بالاتر از استاندارد بوده آلاینده ازون در تابستان بوده است.

سرپرست حفاظت از محیط زیست استان مرکزی تصریح کرد: از ابتدای سال تاکنون در استان مرکزی 90 روز ناسالم ثبت شده که 9 روز نسبت به سال گذشته کمتر بوده است.

یوسفی بیان کرد: از ابتدای سال تا 20 آبان امسال از سوخت گاز در نیروگاه حرارتی شازند استفاده شده و از آن تاریخ به بعد واحد یک در حال تعمیرات بوده و واحدهای 2 و 3 و 4 از مازوت استفاده کرده‌اند.

وی اضافه کرد: از 9 آذر تا 30 بهمن سال گذشته 475 میلیون لیتر و از 20 آبان امسال تاکنون 65 میلیون لیتر مازوت در این نیروگاه استفاده شده است.

انتهای پیام/ن

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 889080